WeEn Semiconductors BYC405X-400PQ
Part No.:
BYC405X-400PQ
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Category:
Single Diodes
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
Chuangxin CloudBYC405X-400PQ.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 400V 10A TO220F
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
400 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
40 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 400 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220F
Operating Temperature - Junction:
150°C
Datasheet:
1. How to order BYC405X-400PQ on Chuangxin Cloud?
3. Are the BYC405X-400PQ price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BYC405X-400PQ?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BYC405X-400PQ.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BYC405X-400PQ
Part Number BYC405X-400PQ
Manufacturer WeEn Semiconductors
Series -
Package/Case TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Packaging Tube
Product Status Active
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 400 V
Current - Average Rectified (Io) 10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 5 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 40 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 400 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220F
Operating Temperature - Junction 150°C