WeEn Semiconductors BYC10X-600,127
Part No.:
BYC10X-600,127
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Category:
Single Diodes
Package:
TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
Chuangxin CloudBYC10X-600,127.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 500V 10A TO220FP
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
500 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2.9 V @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
55 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220FP
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
Datasheet:
1. How to order BYC10X-600,127 on Chuangxin Cloud?
3. Are the BYC10X-600,127 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BYC10X-600,127?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BYC10X-600PQ BYC10X-600,127
Part Number BYC10X-600PQ BYC10X-600,127
Manufacturer WeEn Semiconductors WeEn Semiconductors
Series - -
Package/Case TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Packaging Tube Tube
Product Status Active Active
Technology Standard Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 500 V 500 V
Current - Average Rectified (Io) 10A 10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2.9 V @ 10 A 2.9 V @ 10 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 55 ns 55 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 200 µA @ 600 V 200 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F - -
Grade - -
Qualification - -
Mounting Type Through Hole Through Hole
Supplier Device Package TO-220FP TO-220FP
Operating Temperature - Junction 150°C (Max) 150°C (Max)