WeEn Semiconductors BYC10-600PQ
Part No.:
BYC10-600PQ
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Category:
Single Diodes
Package:
TO-220-2
Datasheet:
Chuangxin CloudBYC10-600PQ.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 600V 10A TO220AC
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Series:
Package/Case:
TO-220-2
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.8 V @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
19 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220AC
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)