BWVS00808040150M00.pdf
BWVS00808040150M00.pdf
| Image |  |
| Part Number | BWVS00808040150M00 |
| Manufacturer | Pulse Electronics |
| Series | BWVS |
| Package/Case | Nonstandard |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Type | - |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance | 15 µH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 3.2 A |
| Current - Saturation (Isat) | 3.6A |
| Shielding | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 50mOhm |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.165" (4.20mm) |