Rohm Semiconductor BU35TH5WNVX-TL
Part No.:
BU35TH5WNVX-TL
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
4-UDFN Exposed Pad
Datasheet:
Chuangxin CloudBU35TH5WNVX-TL.pdf
Description:
IC REG LIN 3.5V 500MA 4SSON
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
4-UDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.23V @ 250mA
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
20 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
82dB ~ 80dB (100Hz ~ 1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current
Operating Temperature:
-20°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SSON004X1010
Datasheet:
1. How to order BU35TH5WNVX-TL on Chuangxin Cloud?
3. Are the BU35TH5WNVX-TL price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BU35TH5WNVX-TL?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BU35TH5WNVX-TL
Part Number BU35TH5WNVX-TL
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case 4-UDFN Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.23V @ 250mA
Current - Output 500mA
Current - Quiescent (Iq) 20 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 82dB ~ 80dB (100Hz ~ 1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current
Operating Temperature -20°C ~ 85°C