Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC246816565
Part No.:
BFC246816565
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
Chuangxin CloudBFC246816565.pdf
Description:
CAP FILM 5.6UF 10% 250VDC RADIAL
Manufacturer:
Package/Case:
Radial
Capacitance:
5.6 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
160V
Voltage Rating - DC:
250V
Dielectric Material:
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
1.181" L x 0.591" W (30.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max):
1.102" (28.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
1.083" (27.50mm)
Applications:
General Purpose
Ratings:
Features:
Datasheet:
1. How to order BFC246816565 on Chuangxin Cloud?
3. Are the BFC246816565 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BFC246816565?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BFC246816565.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BFC246816565
Part Number BFC246816565
Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Package/Case Radial
Capacitance 5.6 µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 160V
Voltage Rating - DC 250V
Dielectric Material Polyester, Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.181" L x 0.591" W (30.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max) 1.102" (28.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)