GCT BF095-08-A-D-0240-N-D
Part No.:
BF095-08-A-D-0240-N-D
Manufacturer:
GCT
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudBF095-08-A-D-0240-N-D.pdf
Description:
8W, 2MM PITCH SOCKET, DIL, TH, V
Manufacturer:
GCT
Series:
BF095
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle
Contact Type:
Female Socket
Style:
Board to Board
Number of Positions:
8
Number of Positions Loaded:
All
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish Thickness - Mating:
Flash
Insulation Color:
Black
Insulation Height:
0.169" (4.30mm)
Contact Length - Post:
0.094" (2.40mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Mated Stacking Heights:
Ingress Protection:
Features:
Pick and Place
Current Rating (Amps):
2A per Contact
Datasheet:
1. How to order BF095-08-A-D-0240-N-D on Chuangxin Cloud?
3. Are the BF095-08-A-D-0240-N-D price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BF095-08-A-D-0240-N-D?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Manufacturer GCT GCT GCT GCT GCT
Series BF095 BF095 BF095 BF095 BF095
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Connector Type Receptacle Receptacle Receptacle Receptacle Receptacle
Contact Type Female Socket Female Socket Female Socket Female Socket Female Socket
Style Board to Board Board to Board Board to Board Board to Board Board to Board
Number of Positions 8 8 8 8 8
Number of Positions Loaded All All All All All
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm)
Number of Rows 2 2 2 2 2
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm)
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Termination Solder Solder Solder Solder Solder
Fastening Type Push-Pull Push-Pull Push-Pull Push-Pull Push-Pull
Contact Finish - Mating Gold Gold Gold Gold Gold
Contact Finish Thickness - Mating Flash Flash Flash Flash Flash
Insulation Color Black Black Black Black Black
Insulation Height 0.169" (4.30mm) 0.169" (4.30mm) 0.169" (4.30mm) 0.169" (4.30mm) 0.169" (4.30mm)
Contact Length - Post 0.094" (2.40mm) 0.094" (2.40mm) 0.094" (2.40mm) 0.094" (2.40mm) 0.094" (2.40mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C
Material Flammability Rating UL94 V-0 UL94 V-0 UL94 V-0 UL94 V-0 UL94 V-0
Ingress Protection - - - - -
Features Pick and Place Pick and Place Pick and Place Pick and Place Pick and Place
Current Rating (Amps) 2A per Contact 2A per Contact 2A per Contact 2A per Contact 2A per Contact