GCT BD120-26-A-0305-0229-L-B
Part No.:
BD120-26-A-0305-0229-L-B
Manufacturer:
GCT
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudBD120-26-A-0305-0229-L-B.pdf
Description:
HEADER DUAL 1.27MM VERT T-H 26PO
Manufacturer:
GCT
Series:
BD120
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Connector Type:
Header
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.050" (1.27mm)
Number of Positions:
26
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.050" (1.27mm)
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Board
Shrouding:
Shrouded - 2 Wall
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Length - Mating:
0.120" (3.05mm)
Contact Length - Post:
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length:
0.309" (7.86mm)
Insulation Height:
0.098" (2.50mm)
Contact Shape:
Square
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Gold
Contact Material:
Brass
Insulation Material:
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Features:
Keying Slot, Pick and Place
Current Rating (Amps):
1A per Contact
Datasheet:
1. How to order BD120-26-A-0305-0229-L-B on Chuangxin Cloud?
3. Are the BD120-26-A-0305-0229-L-B price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BD120-26-A-0305-0229-L-B?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Manufacturer GCT GCT GCT GCT GCT
Series BD120 BD120 BD120 BD120 BD120
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Connector Type Header Header Header Header Header
Contact Type Male Pin Male Pin Male Pin Male Pin Male Pin
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm) 0.050" (1.27mm) 0.050" (1.27mm) 0.050" (1.27mm) 0.050" (1.27mm)
Number of Positions 26 26 26 26 26
Number of Rows 2 2 2 2 2
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm) 0.050" (1.27mm) 0.050" (1.27mm) 0.050" (1.27mm) 0.050" (1.27mm)
Number of Positions Loaded All All All All All
Style Board to Board Board to Board Board to Board Board to Board Board to Board
Shrouding Shrouded - 2 Wall Shrouded - 2 Wall Shrouded - 2 Wall Shrouded - 2 Wall Shrouded - 2 Wall
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Termination Solder Solder Solder Solder Solder
Fastening Type Push-Pull Push-Pull Push-Pull Push-Pull Push-Pull
Contact Length - Mating 0.120" (3.05mm) 0.120" (3.05mm) 0.120" (3.05mm) 0.120" (3.05mm) 0.120" (3.05mm)
Contact Length - Post 0.090" (2.29mm) 0.090" (2.29mm) 0.090" (2.29mm) 0.090" (2.29mm) 0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length 0.309" (7.86mm) 0.309" (7.86mm) 0.309" (7.86mm) 0.309" (7.86mm) 0.309" (7.86mm)
Insulation Height 0.098" (2.50mm) 0.098" (2.50mm) 0.098" (2.50mm) 0.098" (2.50mm) 0.098" (2.50mm)
Contact Shape Square Square Square Square Square
Contact Finish - Mating Gold Gold Gold Gold Gold
Contact Finish - Post Gold Gold Gold Gold Gold
Contact Material Brass Brass Brass Brass Brass
Current Rating (Amps) 1A per Contact 1A per Contact 1A per Contact 1A per Contact 1A per Contact