GCT BD064-10-A-0-L-D
Part No.:
BD064-10-A-0-L-D
Manufacturer:
GCT
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudBD064-10-A-0-L-D.pdf
Description:
10W, 1.27MM PITCH SOCKET, DIL, S
Manufacturer:
GCT
Series:
BD064
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle
Contact Type:
Female Socket
Style:
Board to Board
Number of Positions:
10
Number of Positions Loaded:
All
Pitch - Mating:
0.050" (1.27mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.050" (1.27mm)
Mounting Type:
Surface Mount
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish Thickness - Mating:
Flash
Insulation Color:
Black
Insulation Height:
0.181" (4.60mm)
Contact Length - Post:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Mated Stacking Heights:
Ingress Protection:
Features:
Current Rating (Amps):
1A per Contact
Datasheet:
1. How to order BD064-10-A-0-L-D on Chuangxin Cloud?
3. Are the BD064-10-A-0-L-D price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BD064-10-A-0-L-D?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BD064-04-A-0-L-D BD064-08-A-0-L-D BD064-06-A-0-L-D BD064-10-A-0-L-D BD064-12-A-0-L-D
Part Number BD064-04-A-0-L-D BD064-08-A-0-L-D BD064-06-A-0-L-D BD064-10-A-0-L-D BD064-12-A-0-L-D
Manufacturer GCT GCT GCT GCT GCT
Series BD064 BD064 BD064 BD064 BD064
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Connector Type Receptacle Receptacle Receptacle Receptacle Receptacle
Contact Type Female Socket Female Socket Female Socket Female Socket Female Socket
Style Board to Board Board to Board Board to Board Board to Board Board to Board
Number of Positions 10 10 10 10 10
Number of Positions Loaded All All All All All
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm) 0.050" (1.27mm) 0.050" (1.27mm) 0.050" (1.27mm) 0.050" (1.27mm)
Number of Rows 2 2 2 2 2
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm) 0.050" (1.27mm) 0.050" (1.27mm) 0.050" (1.27mm) 0.050" (1.27mm)
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Termination Solder Solder Solder Solder Solder
Fastening Type Push-Pull Push-Pull Push-Pull Push-Pull Push-Pull
Contact Finish - Mating Gold Gold Gold Gold Gold
Contact Finish Thickness - Mating Flash Flash Flash Flash Flash
Insulation Color Black Black Black Black Black
Insulation Height 0.181" (4.60mm) 0.181" (4.60mm) 0.181" (4.60mm) 0.181" (4.60mm) 0.181" (4.60mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C
Material Flammability Rating UL94 V-0 UL94 V-0 UL94 V-0 UL94 V-0 UL94 V-0
Ingress Protection - - - - -
Features - - - - -
Current Rating (Amps) 1A per Contact 1A per Contact 1A per Contact 1A per Contact 1A per Contact