GCT BC034-20-A-V-0150-L-C
Part No.:
BC034-20-A-V-0150-L-C
Datasheet:
Chuangxin CloudBC034-20-A-V-0150-L-C.pdf
Description:
20POS 1.0MM PITCH HEADER, SIL, S
Series:
BC034
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Pitch - Mating:
0.039" (1.00mm)
Number of Positions:
20
Mounting Type:
Surface Mount, Right Angle
Contact Length - Mating:
0.059" (1.50mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Contact Material:
Phosphor Bronze
Current Rating (Amps):
1A per Contact