GCT BC034-05-A-V-0150-L-C
Part No.:
BC034-05-A-V-0150-L-C
Datasheet:
Chuangxin CloudBC034-05-A-V-0150-L-C.pdf
Description:
5POS 1.0MM PITCH HEADER, SIL, SM
Series:
BC034
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Pitch - Mating:
0.039" (1.00mm)
Number of Positions:
5
Mounting Type:
Surface Mount, Right Angle
Contact Length - Mating:
0.059" (1.50mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Contact Material:
Phosphor Bronze
Current Rating (Amps):
1A per Contact
Datasheet:
1. How to order BC034-05-A-V-0150-L-C on Chuangxin Cloud?
3. Are the BC034-05-A-V-0150-L-C price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BC034-05-A-V-0150-L-C?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Manufacturer GCT GCT GCT GCT GCT
Series BC034 BC034 BC034 BC034 BC034
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Connector Type Header Header Header Header Header
Contact Type Male Pin Male Pin Male Pin Male Pin Male Pin
Pitch - Mating 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm)
Number of Positions 5 5 5 5 5
Number of Rows 1 1 1 1 1
Row Spacing - Mating - - - - -
Number of Positions Loaded All All All All All
Style Board to Board Board to Board Board to Board Board to Board Board to Board
Shrouding Unshrouded Unshrouded Unshrouded Unshrouded Unshrouded
Termination Solder Solder Solder Solder Solder
Fastening Type Push-Pull Push-Pull Push-Pull Push-Pull Push-Pull
Contact Length - Mating 0.059" (1.50mm) 0.059" (1.50mm) 0.059" (1.50mm) 0.059" (1.50mm) 0.059" (1.50mm)
Insulation Height 0.059" (1.50mm) 0.059" (1.50mm) 0.059" (1.50mm) 0.059" (1.50mm) 0.059" (1.50mm)
Contact Shape Square Square Square Square Square
Contact Finish - Mating Gold Gold Gold Gold Gold
Contact Finish - Post Gold Gold Gold Gold Gold
Contact Material Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze
Features - - - - -
Current Rating (Amps) 1A per Contact 1A per Contact 1A per Contact 1A per Contact 1A per Contact