SUPERIOR TECH BBCA-012G1155NWLI-B
Part No.:
BBCA-012G1155NWLI-B
Manufacturer:
SUPERIOR TECH
Category:
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudBBCA-012G1155NWLI-B.pdf
Description:
PLUG BTB 0.8MM PITCH - 12POS SMD
Manufacturer:
SUPERIOR TECH
Series:
BBCA
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Connector Type:
Plug, Outer Shroud Contacts
Number of Positions:
12
Pitch:
0.031" (0.80mm)
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Surface Mount
Features:
Board Guide, Solder Retention
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
Flash
Mated Stacking Heights:
3mm
Height Above Board:
0.061" (1.55mm)
Datasheet:
1. How to order BBCA-012G1155NWLI-B on Chuangxin Cloud?
3. Are the BBCA-012G1155NWLI-B price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BBCA-012G1155NWLI-B?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BBCA-012G1155NWLI-B
Part Number BBCA-012G1155NWLI-B
Manufacturer SUPERIOR TECH
Series BBCA
Packaging Cut Tape (CT)
Product Status Active
Connector Type Plug, Outer Shroud Contacts
Number of Positions 12
Pitch 0.031" (0.80mm)
Number of Rows 2
Mounting Type Surface Mount
Features Board Guide, Solder Retention
Contact Finish Gold
Contact Finish Thickness Flash
Mated Stacking Heights 3mm
Height Above Board 0.061" (1.55mm)