SUPERIOR TECH BBAF-040G1125NDLI-B
Part No.:
BBAF-040G1125NDLI-B
Manufacturer:
SUPERIOR TECH
Category:
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudBBAF-040G1125NDLI-B.pdf
Description:
PLUG BTB 0.5MM PITCH - 40 POS SM
Manufacturer:
SUPERIOR TECH
Series:
BBAF
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Connector Type:
Plug, Outer Shroud Contacts
Number of Positions:
40
Pitch:
0.020" (0.50mm)
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Surface Mount
Features:
Board Guide
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
Flash
Mated Stacking Heights:
1.6mm
Height Above Board:
0.049" (1.25mm)
Datasheet:
1. How to order BBAF-040G1125NDLI-B on Chuangxin Cloud?
3. Are the BBAF-040G1125NDLI-B price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BBAF-040G1125NDLI-B?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BBAF-040G1125NDLI-B BBAF-060G1125NDLI-B
Part Number BBAF-040G1125NDLI-B BBAF-060G1125NDLI-B
Manufacturer SUPERIOR TECH SUPERIOR TECH
Series BBAF BBAF
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Connector Type Plug, Outer Shroud Contacts Plug, Outer Shroud Contacts
Number of Positions 40 40
Pitch 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm)
Number of Rows 2 2
Mounting Type Surface Mount Surface Mount
Features Board Guide Board Guide
Contact Finish Gold Gold
Contact Finish Thickness Flash Flash
Mated Stacking Heights 1.6mm 1.6mm
Height Above Board 0.049" (1.25mm) 0.049" (1.25mm)