Adam Tech BB5H-SC-120-G-2.05-HF-T/R
Part No.:
BB5H-SC-120-G-2.05-HF-T/R
Manufacturer:
Adam Tech
Category:
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudBB5H-SC-120-G-2.05-HF-T/R.pdf
Description:
CONN B-B SOCKET 120POS 0.50MM SM
Manufacturer:
Adam Tech
Series:
BB5H
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Connector Type:
Socket, Center Strip Contacts
Number of Positions:
120
Pitch:
0.020" (0.50mm)
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Surface Mount
Features:
Board Guide, Ground Bus (Plane)
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
8.00µin (0.203µm)
Mated Stacking Heights:
Height Above Board:
0.079" (2.00mm)
Datasheet:
1. How to order BB5H-SC-120-G-2.05-HF-T/R on Chuangxin Cloud?
3. Are the BB5H-SC-120-G-2.05-HF-T/R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BB5H-SC-120-G-2.05-HF-T/R?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Manufacturer Adam Tech Adam Tech Adam Tech Adam Tech
Series BB5H BB5H BB5H BB5H
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active
Number of Positions 120 120 120 120
Pitch 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm)
Number of Rows 2 2 2 2
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Contact Finish Gold Gold Gold Gold
Contact Finish Thickness 8.00µin (0.203µm) 8.00µin (0.203µm) 8.00µin (0.203µm) 8.00µin (0.203µm)
Mated Stacking Heights - - - -
Height Above Board 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm)