SUPERIOR TECH BABD-040G1087BCLI-C
Part No.:
BABD-040G1087BCLI-C
Manufacturer:
SUPERIOR TECH
Category:
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudBABD-040G1087BCLI-C.pdf
Description:
RECEPTACLE BTB 0.4MM PITCH - 40P
Manufacturer:
SUPERIOR TECH
Series:
BABD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions:
40
Pitch:
0.016" (0.40mm)
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Surface Mount
Features:
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
Flash
Mated Stacking Heights:
0.9mm
Height Above Board:
0.034" (0.86mm)
Datasheet:
1. How to order BABD-040G1087BCLI-C on Chuangxin Cloud?
3. Are the BABD-040G1087BCLI-C price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BABD-040G1087BCLI-C?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BABD-024G1087BCLI-C BABD-040G1087BCLI-C
Part Number BABD-024G1087BCLI-C BABD-040G1087BCLI-C
Manufacturer SUPERIOR TECH SUPERIOR TECH
Series BABD BABD
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Connector Type Receptacle, Center Strip Contacts Receptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions 40 40
Pitch 0.016" (0.40mm) 0.016" (0.40mm)
Number of Rows 2 2
Mounting Type Surface Mount Surface Mount
Features - -
Contact Finish Gold Gold
Contact Finish Thickness Flash Flash
Mated Stacking Heights 0.9mm 0.9mm
Height Above Board 0.034" (0.86mm) 0.034" (0.86mm)