Rohm Semiconductor BA33C18FP-E2
Part No.:
BA33C18FP-E2
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-252-5, DPAK (4 Leads + Tab), TO-252AD
Datasheet:
Chuangxin CloudBA33C18FP-E2.pdf
Description:
IC REG LIN 1.8V/3.3V 1A/1A TO252
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
2
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V, 3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
Current - Output:
1A, 1A
Current - Quiescent (Iq):
Current - Supply (Max):
PSRR:
58dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-252-5
Datasheet:
1. How to order BA33C18FP-E2 on Chuangxin Cloud?
3. Are the BA33C18FP-E2 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BA33C18FP-E2?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BA33C18FP-E2.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BA33C18FP-E2
Part Number BA33C18FP-E2
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-252-5, DPAK (4 Leads + Tab), TO-252AD
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 2
Voltage - Input (Max) 16V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V, 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) -
Current - Output 1A, 1A
Current - Quiescent (Iq) -
Current - Supply (Max) -
PSRR 58dB (120Hz)
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 105°C