Rohm Semiconductor BA33B00FP-E2
Part No.:
BA33B00FP-E2
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
Chuangxin CloudBA33B00FP-E2.pdf
Description:
IC REG LINEAR POS ADJ TO252
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Adjustable (Fixed)
Number of Regulators:
2
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.267V (3.3V)
Voltage - Output (Max):
5V
Voltage Dropout (Max):
0.5V @ 500mA, 0.5V @ 200mA
Current - Output:
1A, 500mA
Current - Quiescent (Iq):
0.8 mA
Current - Supply (Max):
1.4 mA
PSRR:
58dB (120Hz), 55dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-252
Datasheet:
1. How to order BA33B00FP-E2 on Chuangxin Cloud?
3. Are the BA33B00FP-E2 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BA33B00FP-E2?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BA33B00FP-E2.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BA33B00FP-E2
Part Number BA33B00FP-E2
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs
Output Configuration Positive
Output Type Adjustable (Fixed)
Number of Regulators 2
Voltage - Input (Max) 16V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.267V (3.3V)
Voltage - Output (Max) 5V
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 500mA, 0.5V @ 200mA
Current - Output 1A, 500mA
Current - Quiescent (Iq) 0.8 mA
Current - Supply (Max) 1.4 mA
PSRR 58dB (120Hz), 55dB (120Hz)
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 85°C