JST Sales America Inc. B34B-XADSS-N-A
Part No.:
B34B-XADSS-N-A
Manufacturer:
JST Sales America Inc.
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudB34B-XADSS-N-A.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 34POS 2.5MM
Manufacturer:
JST Sales America Inc.
Series:
XAD
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Header
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.098" (2.50mm)
Number of Positions:
34
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.098" (2.50mm)
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Cable/Wire
Shrouding:
Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Locking Ramp
Contact Length - Mating:
Contact Length - Post:
0.138" (3.50mm)
Overall Contact Length:
Insulation Height:
0.398" (10.11mm)
Contact Shape:
Circular
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish - Post:
Tin
Contact Material:
Copper Alloy
Insulation Material:
Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled
Features:
Board Guide
Current Rating (Amps):
3A
Datasheet:
1. How to order B34B-XADSS-N-A on Chuangxin Cloud?
3. Are the B34B-XADSS-N-A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of B34B-XADSS-N-A?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image B34B-PUDSS-1 B34B-PHDSS B34B-XADSS-N(LF)(SN) B34B-PNDZS-1 B34B-XADSS-N-A
Part Number B34B-PUDSS-1 B34B-PHDSS B34B-XADSS-N(LF)(SN) B34B-PNDZS-1 B34B-XADSS-N-A
Series XAD XAD XAD XAD XAD
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Connector Type Header Header Header Header Header
Contact Type Male Pin Male Pin Male Pin Male Pin Male Pin
Pitch - Mating 0.098" (2.50mm) 0.098" (2.50mm) 0.098" (2.50mm) 0.098" (2.50mm) 0.098" (2.50mm)
Number of Positions 34 34 34 34 34
Number of Rows 2 2 2 2 2
Row Spacing - Mating 0.098" (2.50mm) 0.098" (2.50mm) 0.098" (2.50mm) 0.098" (2.50mm) 0.098" (2.50mm)
Number of Positions Loaded All All All All All
Shrouding Shrouded - 4 Wall Shrouded - 4 Wall Shrouded - 4 Wall Shrouded - 4 Wall Shrouded - 4 Wall
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Termination Solder Solder Solder Solder Solder
Fastening Type Locking Ramp Locking Ramp Locking Ramp Locking Ramp Locking Ramp
Contact Length - Post 0.138" (3.50mm) 0.138" (3.50mm) 0.138" (3.50mm) 0.138" (3.50mm) 0.138" (3.50mm)
Insulation Height 0.398" (10.11mm) 0.398" (10.11mm) 0.398" (10.11mm) 0.398" (10.11mm) 0.398" (10.11mm)
Contact Shape Circular Circular Circular Circular Circular
Contact Finish - Mating Tin Tin Tin Tin Tin
Contact Finish - Post Tin Tin Tin Tin Tin
Contact Material Copper Alloy Copper Alloy Copper Alloy Copper Alloy Copper Alloy
Features Board Guide Board Guide Board Guide Board Guide Board Guide
Current Rating (Amps) 3A 3A 3A 3A 3A