JST Sales America Inc. B32B-PNDZS-1
Part No.:
B32B-PNDZS-1
Manufacturer:
JST Sales America Inc.
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudB32B-PNDZS-1.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 32POS 2MM
Manufacturer:
JST Sales America Inc.
Series:
PND
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Connector Type:
Header
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
32
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.197" (5.00mm)
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Cable/Wire
Shrouding:
Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Locking Ramp
Contact Length - Mating:
Contact Length - Post:
0.126" (3.20mm)
Overall Contact Length:
Insulation Height:
0.390" (9.91mm)
Contact Shape:
Square
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish - Post:
Tin
Contact Material:
Copper Alloy
Insulation Material:
Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled
Features:
Board Guide
Current Rating (Amps):
3A
Datasheet:
1. How to order B32B-PNDZS-1 on Chuangxin Cloud?
3. Are the B32B-PNDZS-1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of B32B-PNDZS-1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of B32B-PNDZS-1.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image B32B-PUDSS-1 B32B-PHDSS B32B-XADSS-N B32B-PNDZS-1 B32B-XADSS-N-A(LF)(SN)
Part Number B32B-PUDSS-1 B32B-PHDSS B32B-XADSS-N B32B-PNDZS-1 B32B-XADSS-N-A(LF)(SN)
Series PND PND PND PND PND
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Product Status Active Active Active Active Active
Connector Type Header Header Header Header Header
Contact Type Male Pin Male Pin Male Pin Male Pin Male Pin
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm)
Number of Positions 32 32 32 32 32
Number of Rows 2 2 2 2 2
Row Spacing - Mating 0.197" (5.00mm) 0.197" (5.00mm) 0.197" (5.00mm) 0.197" (5.00mm) 0.197" (5.00mm)
Number of Positions Loaded All All All All All
Shrouding Shrouded - 4 Wall Shrouded - 4 Wall Shrouded - 4 Wall Shrouded - 4 Wall Shrouded - 4 Wall
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Termination Solder Solder Solder Solder Solder
Fastening Type Locking Ramp Locking Ramp Locking Ramp Locking Ramp Locking Ramp
Contact Length - Post 0.126" (3.20mm) 0.126" (3.20mm) 0.126" (3.20mm) 0.126" (3.20mm) 0.126" (3.20mm)
Insulation Height 0.390" (9.91mm) 0.390" (9.91mm) 0.390" (9.91mm) 0.390" (9.91mm) 0.390" (9.91mm)
Contact Shape Square Square Square Square Square
Contact Finish - Mating Tin Tin Tin Tin Tin
Contact Finish - Post Tin Tin Tin Tin Tin
Contact Material Copper Alloy Copper Alloy Copper Alloy Copper Alloy Copper Alloy
Features Board Guide Board Guide Board Guide Board Guide Board Guide
Current Rating (Amps) 3A 3A 3A 3A 3A