JST Sales America Inc. B12P-SHF-1AA
Part No.:
B12P-SHF-1AA
Manufacturer:
JST Sales America Inc.
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudB12P-SHF-1AA.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 12POS 2.5MM
Manufacturer:
JST Sales America Inc.
Series:
NH
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Header
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.098" (2.50mm)
Number of Positions:
12
Number of Rows:
1
Row Spacing - Mating:
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Cable/Wire
Shrouding:
Unshrouded
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Friction Lock
Contact Length - Mating:
0.236" (6.00mm)
Contact Length - Post:
0.134" (3.40mm)
Overall Contact Length:
0.496" (12.60mm)
Insulation Height:
0.126" (3.20mm)
Contact Shape:
Square
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish - Post:
Tin
Contact Material:
Brass
Insulation Material:
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Features:
Current Rating (Amps):
3A
Datasheet:
1. How to order B12P-SHF-1AA on Chuangxin Cloud?
3. Are the B12P-SHF-1AA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of B12P-SHF-1AA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of B12P-SHF-1AA.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image B12P-VL B12P-XL-HDS B12P-HL-A B12P-SHF-1AA
Part Number B12P-VL B12P-XL-HDS B12P-HL-A B12P-SHF-1AA
Series NH NH NH NH
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active
Connector Type Header Header Header Header
Contact Type Male Pin Male Pin Male Pin Male Pin
Pitch - Mating 0.098" (2.50mm) 0.098" (2.50mm) 0.098" (2.50mm) 0.098" (2.50mm)
Number of Positions 12 12 12 12
Number of Rows 1 1 1 1
Row Spacing - Mating - - - -
Number of Positions Loaded All All All All
Style Board to Cable/Wire Board to Cable/Wire Board to Cable/Wire Board to Cable/Wire
Shrouding Unshrouded Unshrouded Unshrouded Unshrouded
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Termination Solder Solder Solder Solder
Fastening Type Friction Lock Friction Lock Friction Lock Friction Lock
Contact Length - Mating 0.236" (6.00mm) 0.236" (6.00mm) 0.236" (6.00mm) 0.236" (6.00mm)
Contact Length - Post 0.134" (3.40mm) 0.134" (3.40mm) 0.134" (3.40mm) 0.134" (3.40mm)
Overall Contact Length 0.496" (12.60mm) 0.496" (12.60mm) 0.496" (12.60mm) 0.496" (12.60mm)
Insulation Height 0.126" (3.20mm) 0.126" (3.20mm) 0.126" (3.20mm) 0.126" (3.20mm)
Contact Shape Square Square Square Square
Contact Finish - Mating Tin Tin Tin Tin
Contact Finish - Post Tin Tin Tin Tin
Contact Material Brass Brass Brass Brass
Features - - - -
Current Rating (Amps) 3A 3A 3A 3A