AV1921P312R04.pdf
AV1921P312R04.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of AV1921P312R04.
| Image |  |
| Part Number | AV1921P312R04 |
| Manufacturer | TE Connectivity ALCOSWITCH Switches |
| Series | AV19 |
| Packaging | Tray |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Panel Mount, Front |
| Type | Anti-Vandal, Illuminated |
| Circuit | DPDT |
| Switch Function | On-On |
| Current Rating (Amps) | 0.4VA (AC/DC) |
| Voltage Rating - AC | 20 V |
| Voltage Rating - DC | 20 V |
| Actuator Type | Round, Button, Flush |
| Actuator Marking | Power Symbol |
| Color - Actuator/Cap | Silver |
| Illumination Type, Color | LED, Red |
| Illumination Voltage (Nominal) | 12 VDC |
| Termination Style | Solder Lug |
| Ingress Protection | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Features | - |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 19.20mm Dia |
| Operating Temperature | -20°C ~ 55°C |