Comchip Technology ATV06A360JB-HF
Part No.:
ATV06A360JB-HF
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
Chuangxin CloudATV06A360JB-HF.pdf
Description:
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AC
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
36V
Voltage - Breakdown (Min):
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
10.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Datasheet:
1. How to order ATV06A360JB-HF on Chuangxin Cloud?
3. Are the ATV06A360JB-HF price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ATV06A360JB-HF?
Image ATV06A360JB-HF
Part Number ATV06A360JB-HF
Manufacturer Comchip Technology
Package/Case DO-214AC, SMA
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V
Voltage - Breakdown (Min) 40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 10.3A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)