Comchip Technology ATV06A260J-HF
Part No.:
ATV06A260J-HF
Manufacturer:
Comchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
Chuangxin CloudATV06A260J-HF.pdf
Description:
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AC
Manufacturer:
Comchip Technology
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
26V
Voltage - Breakdown (Min):
28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
14.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Datasheet:
1. How to order ATV06A260J-HF on Chuangxin Cloud?
3. Are the ATV06A260J-HF price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ATV06A260J-HF?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ATV06A260J-HF.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image ATV06A260J-HF ATV06A260JB-HF
Part Number ATV06A260J-HF ATV06A260JB-HF
Manufacturer Comchip Technology Comchip Technology
Package/Case DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA
Series - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 26V 26V
Voltage - Breakdown (Min) 28.9V 28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 42.1V 42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 14.3A 14.3A
Power - Peak Pulse 600W 600W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)