Microchip Technology AT89LP51ED2-20AU
Part No.:
AT89LP51ED2-20AU
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
44-TQFP
Datasheet:
Chuangxin CloudAT89LP51ED2-20AU.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44TQFP
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
44-TQFP
Series:
89LP
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Programmable:
Verified
Core Processor:
8051
Core Size:
8-Bit
Speed:
20MHz
Connectivity:
EBI/EMI, I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
40
Program Memory Size:
64KB (64K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
4K x 8
RAM Size:
2.25K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.4V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 7x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Datasheet:
1. How to order AT89LP51ED2-20AU on Chuangxin Cloud?
3. Are the AT89LP51ED2-20AU price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AT89LP51ED2-20AU?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image AT89LP51ED2-20AAU AT89LP51ED2-20AU AT89LP51ED2-20PU AT89LP51ED2-20MU AT89LP51ED2-20JU
Part Number AT89LP51ED2-20AAU AT89LP51ED2-20AU AT89LP51ED2-20PU AT89LP51ED2-20MU AT89LP51ED2-20JU
Package/Case 44-TQFP 44-TQFP 44-TQFP 44-TQFP 44-TQFP
Series 89LP 89LP 89LP 89LP 89LP
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Product Status Active Active Active Active Active
Programmable Verified Verified Verified Verified Verified
Core Processor 8051 8051 8051 8051 8051
Core Size 8-Bit 8-Bit 8-Bit 8-Bit 8-Bit
Speed 20MHz 20MHz 20MHz 20MHz 20MHz
Number of I/O 40 40 40 40 40
Program Memory Size 64KB (64K x 8) 64KB (64K x 8) 64KB (64K x 8) 64KB (64K x 8) 64KB (64K x 8)
Program Memory Type FLASH FLASH FLASH FLASH FLASH
EEPROM Size 4K x 8 4K x 8 4K x 8 4K x 8 4K x 8
RAM Size 2.25K x 8 2.25K x 8 2.25K x 8 2.25K x 8 2.25K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.4V ~ 5.5V 2.4V ~ 5.5V 2.4V ~ 5.5V 2.4V ~ 5.5V 2.4V ~ 5.5V