Microchip Technology AT24C64A-10PU-1.8
Part No.:
AT24C64A-10PU-1.8
Package:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
Chuangxin CloudAT24C64A-10PU-1.8.pdf
Description:
IC EEPROM 64KBIT I2C 400KHZ 8DIP
Package/Case:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Memory Size:
64Kbit
Memory Organization:
8K x 8
Clock Frequency:
400 kHz
Write Cycle Time - Word, Page:
5ms
Voltage - Supply:
1.8V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)