Microchip Technology AT24C04Y1-10YI-1.8
Part No.:
AT24C04Y1-10YI-1.8
Package:
8-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
Chuangxin CloudAT24C04Y1-10YI-1.8.pdf
Description:
IC EEPROM 4KBIT I2C 400KHZ 8MAP
Package/Case:
8-VDFN Exposed Pad
Packaging:
Tube
Memory Size:
4Kbit
Memory Organization:
512 x 8
Clock Frequency:
400 kHz
Voltage - Supply:
1.8V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
8-MAP (3x4.9)
Datasheet:
1. How to order AT24C04Y1-10YI-1.8 on Chuangxin Cloud?
3. Are the AT24C04Y1-10YI-1.8 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AT24C04Y1-10YI-1.8?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image AT24C04Y1-10YI-2.7 AT24C04Y1-10YI-1.8
Part Number AT24C04Y1-10YI-2.7 AT24C04Y1-10YI-1.8
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Series - -
Package/Case 8-VDFN Exposed Pad 8-VDFN Exposed Pad
Packaging Tube Tube
Product Status Obsolete Obsolete
Programmable Not Verified Not Verified
Memory Type Non-Volatile Non-Volatile
Memory Format EEPROM EEPROM
Technology EEPROM EEPROM
Memory Size 4Kbit 4Kbit
Memory Organization 512 x 8 512 x 8
Memory Interface I2C I2C
Clock Frequency 400 kHz 400 kHz
Write Cycle Time - Word, Page 5ms 5ms
Access Time 900 ns 900 ns
Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V 1.8V ~ 5.5V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA)