KYOCERA AVX AR21AC272K4R
Part No.:
AR21AC272K4R
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudAR21AC272K4R.pdf
Description:
CAP CER 2700PF 1KV X7R RADIAL
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
SkyCap® AR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
2700 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
1000V (1kV)
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):
0.200" (5.08mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
Datasheet:
1. How to order AR21AC272K4R on Chuangxin Cloud?
3. Are the AR21AC272K4R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AR21AC272K4R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of AR21AC272K4R.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image AR21AC272K4R
Part Number AR21AC272K4R
Manufacturer KYOCERA AVX
Series SkyCap® AR
Packaging Bulk
Product Status Active
Capacitance 2700 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Failure Rate -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max) 0.200" (5.08mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)