Diodes Incorporated AP1186T5-18G-U
Part No.:
AP1186T5-18G-U
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-220-5
Datasheet:
Chuangxin CloudAP1186T5-18G-U.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 1.5A TO220-5
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
TO-220-5
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.38V @ 1.5A
Current - Output:
1.5A
Current - Quiescent (Iq):
10 mA
Current - Supply (Max):
150 µA
PSRR:
70dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
0°C ~ 150°C (TJ)