Diodes Incorporated AP1186T5-15L-U
Part No.:
AP1186T5-15L-U
Datasheet:
Chuangxin CloudAP1186T5-15L-U.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 1.5A TO220-5
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.38V @ 1.5A
Current - Output:
1.5A
Current - Quiescent (Iq):
10 mA
Current - Supply (Max):
150 µA
PSRR:
70dB (120Hz)
Operating Temperature:
0°C ~ 150°C (TJ)
Datasheet:
1. How to order AP1186T5-15L-U on Chuangxin Cloud?
3. Are the AP1186T5-15L-U price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AP1186T5-15L-U?
Image AP1186T5-18L-U AP1186T5-33L-U AP1186T5-50L-U AP1186T5-L-U AP1186T5-15L-U
Part Number AP1186T5-18L-U AP1186T5-33L-U AP1186T5-50L-U AP1186T5-L-U AP1186T5-15L-U
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 16V 16V 16V 16V 16V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V 1.5V 1.5V 1.5V 1.5V
Voltage Dropout (Max) 0.38V @ 1.5A 0.38V @ 1.5A 0.38V @ 1.5A 0.38V @ 1.5A 0.38V @ 1.5A
Current - Output 1.5A 1.5A 1.5A 1.5A 1.5A
Current - Quiescent (Iq) 10 mA 10 mA 10 mA 10 mA 10 mA
Current - Supply (Max) 150 µA 150 µA 150 µA 150 µA 150 µA
PSRR 70dB (120Hz) 70dB (120Hz) 70dB (120Hz) 70dB (120Hz) 70dB (120Hz)