Diodes Incorporated AP1086T25G-U
Part No.:
AP1086T25G-U
Datasheet:
Chuangxin CloudAP1086T25G-U.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 1.5A TO220-3
Voltage - Input (Max):
12V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.4V @ 1.5A
Current - Output:
1.5A
Current - Quiescent (Iq):
10 mA
Current - Supply (Max):
PSRR:
60dB (120Hz)
Operating Temperature:
0°C ~ 125°C (TJ)
Datasheet:
1. How to order AP1086T25G-U on Chuangxin Cloud?
3. Are the AP1086T25G-U price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AP1086T25G-U?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of AP1086T25G-U.
Image AP1086T25G-U
Part Number AP1086T25G-U
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 12V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 1.4V @ 1.5A
Current - Output 1.5A
Current - Quiescent (Iq) 10 mA
Current - Supply (Max) -
PSRR 60dB (120Hz)
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature 0°C ~ 125°C (TJ)