Pulse Electronics AMHS00131313100LB1
Part No.:
AMHS00131313100LB1
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
Chuangxin CloudAMHS00131313100LB1.pdf
Description:
INDUCTOR POWER
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
AMHS
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Metal
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
9 A
Current - Saturation (Isat):
21A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
20.5mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.543" L x 0.543" W (13.80mm x 13.80mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)
Datasheet:
1. How to order AMHS00131313100LB1 on Chuangxin Cloud?
3. Are the AMHS00131313100LB1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AMHS00131313100LB1?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image AMHS00131313100LB1
Part Number AMHS00131313100LB1
Manufacturer Pulse Electronics
Series AMHS
Package/Case Nonstandard
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Metal
Inductance 10 µH
Tolerance ±15%
Current Rating (Amps) 9 A
Current - Saturation (Isat) 21A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 20.5mOhm
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.543" L x 0.543" W (13.80mm x 13.80mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)