Diodes Incorporated ALS6W40A
Part No.:
ALS6W40A
Datasheet:
Chuangxin CloudALS6W40A.pdf
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
40V
Voltage - Breakdown (Min):
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
71A
Power - Peak Pulse:
4600W (4.6kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Datasheet:
Chuangxin CloudALS6W40A.pdf
1. How to order ALS6W40A on Chuangxin Cloud?
3. Are the ALS6W40A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ALS6W40A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ALS6W40A.
7.How to contact us to get technical supports, such as ALS6W40A pin diagram, ALS6W40A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image ALS6W40A
Part Number ALS6W40A
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 40V
Voltage - Breakdown (Min) 44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 71A
Power - Peak Pulse 4600W (4.6kW)
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)