Diodes Incorporated ALS6W13A
Part No.:
ALS6W13A
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-218AB
Datasheet:
Chuangxin CloudALS6W13A.pdf
Description:
Transient Voltage Suppressor PP
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Package/Case:
DO-218AB
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
13V
Voltage - Breakdown (Min):
14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
21.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
214A
Power - Peak Pulse:
4600W (4.6kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DO-218
Datasheet:
Chuangxin CloudALS6W13A.pdf
1. How to order ALS6W13A on Chuangxin Cloud?
3. Are the ALS6W13A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ALS6W13A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ALS6W13A.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as ALS6W13A pin diagram, ALS6W13A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image ALS6W13A
Part Number ALS6W13A
Manufacturer Diodes Incorporated
Package/Case DO-218AB
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 13V
Voltage - Breakdown (Min) 14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 21.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 214A
Power - Peak Pulse 4600W (4.6kW)
Power Line Protection No
Applications -
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)