Comchip Technology ACPDZC12V0CHT-HF
Part No.:
ACPDZC12V0CHT-HF
Manufacturer:
Comchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudACPDZC12V0CHT-HF.pdf
Description:
AUTOMOTIVE DIODE ESD 12VWM 17VC
Manufacturer:
Comchip Technology
Package/Case:
0201 (0603 Metric)
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
12.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
20V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
8A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
160W
Power Line Protection:
No
Applications:
Capacitance @ Frequency:
10pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0201/DFN0603
Datasheet:
1. How to order ACPDZC12V0CHT-HF on Chuangxin Cloud?
3. Are the ACPDZC12V0CHT-HF price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ACPDZC12V0CHT-HF?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image ACPDZC12V0CHT-HF
Part Number ACPDZC12V0CHT-HF
Manufacturer Comchip Technology
Package/Case 0201 (0603 Metric)
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V (Max)
Voltage - Breakdown (Min) 12.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 20V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 8A (8/20µs)
Power - Peak Pulse 160W
Power Line Protection No
Applications -
Capacitance @ Frequency 10pF @ 1MHz
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TJ)