VPG Foil Resistors Y168848K7200A0L
Part No.:
Y168848K7200A0L
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Datasheet:
Chuangxin CloudY168848K7200A0L.pdf
Description:
RES 48.72K OHM 1/2W 0.05% RADIAL
Series:
AN
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
48.72 kOhms
Tolerance:
±0.05%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Features:
Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)
Datasheet:
1. How to order Y168848K7200A0L on Chuangxin Cloud?
3. Are the Y168848K7200A0L price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Y168848K7200A0L?
Image Y168848K7200A0L
Part Number Y168848K7200A0L
Manufacturer VPG Foil Resistors
Series AN
Packaging Bulk
Product Status Active
Resistance 48.72 kOhms
Tolerance ±0.05%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Composition Metal Foil
Features Non-Inductive
Temperature Coefficient ±2ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)