VPG Foil Resistors Y162210R0000B19L
Part No.:
Y162210R0000B19L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Through Hole Resistors
Package:
TO-220-2
Datasheet:
Chuangxin CloudY162210R0000B19L.pdf
Description:
RES 10 OHM 8W 0.1% TO220-2
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
VPR220Z
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
10 Ohms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
8W
Composition:
Metal Foil
Features:
Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±0.2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
TO-220
Size / Dimension:
0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max):
0.845" (21.46mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
Datasheet:
1. How to order Y162210R0000B19L on Chuangxin Cloud?
3. Are the Y162210R0000B19L price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Y162210R0000B19L?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image Y162210R0000B19L
Part Number Y162210R0000B19L
Manufacturer VPG Foil Resistors
Series VPR220Z
Packaging Bulk
Product Status Active
Resistance 10 Ohms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 8W
Composition Metal Foil
Features Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient ±0.2ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Supplier Device Package TO-220
Size / Dimension 0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max) 0.845" (21.46mm)