VPG Foil Resistors Y144211K8000B0L
Part No.:
Y144211K8000B0L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Datasheet:
Chuangxin CloudY144211K8000B0L.pdf
Description:
RES 11.8K OHM 1/2W 0.1% RADIAL
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
RS92N
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
11.8 kOhms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Composition:
Metal Foil
Features:
Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
Datasheet:
1. How to order Y144211K8000B0L on Chuangxin Cloud?
3. Are the Y144211K8000B0L price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Y144211K8000B0L?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image Y144211K8000B0L
Part Number Y144211K8000B0L
Manufacturer VPG Foil Resistors
Series RS92N
Packaging Bulk
Product Status Active
Resistance 11.8 kOhms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Composition Metal Foil
Features Non-Inductive
Temperature Coefficient ±2ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)