VPG Foil Resistors Y118952K3000FR0L
Part No.:
Y118952K3000FR0L
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Datasheet:
Chuangxin CloudY118952K3000FR0L.pdf
Description:
RES 52.3K OHM 1% 0.6W RADIAL
Series:
RNC90Z
Packaging:
Bulk
Resistance:
52.3 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.6W
Features:
Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max):
0.336" (8.53mm)
Failure Rate:
R (0.01%)
Datasheet:
1. How to order Y118952K3000FR0L on Chuangxin Cloud?
3. Are the Y118952K3000FR0L price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Y118952K3000FR0L?
Image Y118952K3000FR0L
Part Number Y118952K3000FR0L
Manufacturer VPG Foil Resistors
Series RNC90Z
Packaging Bulk
Product Status Active
Resistance 52.3 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.6W
Composition Metal Foil
Features Non-Inductive
Temperature Coefficient ±2ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max) 0.336" (8.53mm)
Number of Terminations 2
Failure Rate R (0.01%)