VPG Foil Resistors Y118940K2000BR0L
Part No.:
Y118940K2000BR0L
Datasheet:
Chuangxin CloudY118940K2000BR0L.pdf
Description:
RES 40.2K OHM 0.1% 0.6W RADIAL
Resistance:
40.2 kOhms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.6W
Temperature Coefficient:
±2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max):
0.336" (8.53mm)
Failure Rate:
R (0.01%)
Datasheet:
1. How to order Y118940K2000BR0L on Chuangxin Cloud?
3. Are the Y118940K2000BR0L price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Y118940K2000BR0L?
Image Y118940K2000BR0L
Part Number Y118940K2000BR0L
Product Status Active
Resistance 40.2 kOhms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.6W
Composition Metal Foil
Features Non-Inductive
Temperature Coefficient ±2ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max) 0.336" (8.53mm)
Number of Terminations 2
Failure Rate R (0.01%)