VPG Foil Resistors Y118920K0000FR13L
Part No.:
Y118920K0000FR13L
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Datasheet:
Chuangxin CloudY118920K0000FR13L.pdf
Description:
RES 20K OHM 1% 0.6W RADIAL
Series:
RNC90Z
Packaging:
Bulk
Resistance:
20 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.6W
Features:
Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max):
0.336" (8.53mm)
Failure Rate:
R (0.01%)
Datasheet:
1. How to order Y118920K0000FR13L on Chuangxin Cloud?
3. Are the Y118920K0000FR13L price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Y118920K0000FR13L?
Image Y118920K0000FR13L
Part Number Y118920K0000FR13L
Manufacturer VPG Foil Resistors
Series RNC90Z
Packaging Bulk
Product Status Active
Resistance 20 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.6W
Composition Metal Foil
Features Non-Inductive
Temperature Coefficient ±2ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max) 0.336" (8.53mm)
Number of Terminations 2
Failure Rate R (0.01%)