VPG Foil Resistors Y10731K25000Q0L
Part No.:
Y10731K25000Q0L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Datasheet:
Chuangxin CloudY10731K25000Q0L.pdf
Description:
RES 1.25K OHM 1/4W 0.02% RADIAL
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
Z202
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
1.25 kOhms
Tolerance:
±0.02%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Metal Foil
Features:
Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±0.2ppm/°C
Operating Temperature:
-50°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):
0.260" (6.60mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
Datasheet:
1. How to order Y10731K25000Q0L on Chuangxin Cloud?
3. Are the Y10731K25000Q0L price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Y10731K25000Q0L?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image Y10731K25000Q0L
Part Number Y10731K25000Q0L
Manufacturer VPG Foil Resistors
Series Z202
Packaging Bulk
Product Status Active
Resistance 1.25 kOhms
Tolerance ±0.02%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Metal Foil
Features Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient ±0.2ppm/°C
Operating Temperature -50°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max) 0.260" (6.60mm)