VPG Foil Resistors Y078590K0000F0L
Part No.:
Y078590K0000F0L
Datasheet:
Chuangxin CloudY078590K0000F0L.pdf
Description:
RES 90K OHM 0.6W 1% RADIAL
Resistance:
90 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.6W
Temperature Coefficient:
±2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max):
0.336" (8.53mm)
Datasheet:
1. How to order Y078590K0000F0L on Chuangxin Cloud?
3. Are the Y078590K0000F0L price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Y078590K0000F0L?
Image Y078590K0000F0L
Part Number Y078590K0000F0L
Product Status Active
Resistance 90 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.6W
Composition Metal Foil
Features Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient ±2ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max) 0.336" (8.53mm)