VPG Foil Resistors Y0095120R000T0L
Part No.:
Y0095120R000T0L
Datasheet:
Chuangxin CloudY0095120R000T0L.pdf
Description:
RES 120 OHM 1/4W 0.01% AXIAL
Resistance:
120 Ohms
Tolerance:
±0.01%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient:
±0.2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.260" Dia x 0.356" L (6.60mm x 9.04mm)
Datasheet:
1. How to order Y0095120R000T0L on Chuangxin Cloud?
3. Are the Y0095120R000T0L price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Y0095120R000T0L?
Image Y0095120R000T0L
Part Number Y0095120R000T0L
Product Status Active
Resistance 120 Ohms
Tolerance ±0.01%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Metal Foil
Features Non-Inductive
Temperature Coefficient ±0.2ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.260" Dia x 0.356" L (6.60mm x 9.04mm)