VPG Foil Resistors Y00895K11000BR1R
Part No.:
Y00895K11000BR1R
Datasheet:
Chuangxin CloudY00895K11000BR1R.pdf
Description:
RNC90Y5K1100BR 155633
Resistance:
5.11 kOhms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.6W
Temperature Coefficient:
±5ppm/°C
Operating Temperature:
-50°C ~ 175°C
Size / Dimension:
0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max):
0.336" (8.53mm)
Failure Rate:
R (0.01%)
Datasheet:
1. How to order Y00895K11000BR1R on Chuangxin Cloud?
3. Are the Y00895K11000BR1R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Y00895K11000BR1R?
Image Y00895K11000BR1R
Part Number Y00895K11000BR1R
Product Status Active
Resistance 5.11 kOhms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.6W
Composition Metal Foil
Features Non-Inductive
Temperature Coefficient ±5ppm/°C
Operating Temperature -50°C ~ 175°C
Supplier Device Package Radial
Size / Dimension 0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max) 0.336" (8.53mm)
Number of Terminations 2
Failure Rate R (0.01%)