VPG Foil Resistors Y00893K40000BR1R
Part No.:
Y00893K40000BR1R
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Datasheet:
Chuangxin CloudY00893K40000BR1R.pdf
Description:
RES 3.4K OHM 0.1% 0.6W RADIAL
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
RNC90Y
Packaging:
Strip
Product Status:
Active
Resistance:
3.4 kOhms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.6W
Composition:
Metal Foil
Features:
Non-Inductive
Temperature Coefficient:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max):
0.336" (8.53mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
R (0.01%)
Datasheet:
1. How to order Y00893K40000BR1R on Chuangxin Cloud?
3. Are the Y00893K40000BR1R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Y00893K40000BR1R?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image Y00893K40000BR1R
Part Number Y00893K40000BR1R
Manufacturer VPG Foil Resistors
Series RNC90Y
Packaging Strip
Product Status Active
Resistance 3.4 kOhms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.6W
Composition Metal Foil
Features Non-Inductive
Temperature Coefficient -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max) 0.336" (8.53mm)
Number of Terminations 2
Failure Rate R (0.01%)