VPG Foil Resistors Y00891K20000BP1R
Part No.:
Y00891K20000BP1R
Datasheet:
Chuangxin CloudY00891K20000BP1R.pdf
Description:
RNC90Y1K2000BP 155633
Resistance:
1.2 kOhms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.6W
Temperature Coefficient:
±5ppm/°C
Operating Temperature:
-50°C ~ 175°C
Size / Dimension:
0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max):
0.336" (8.53mm)
Failure Rate:
P (0.1%)
Datasheet:
1. How to order Y00891K20000BP1R on Chuangxin Cloud?
3. Are the Y00891K20000BP1R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Y00891K20000BP1R?
Image Y00891K20000BP1R
Part Number Y00891K20000BP1R
Product Status Active
Resistance 1.2 kOhms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.6W
Composition Metal Foil
Features Non-Inductive
Temperature Coefficient ±5ppm/°C
Operating Temperature -50°C ~ 175°C
Supplier Device Package Radial
Size / Dimension 0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max) 0.336" (8.53mm)
Number of Terminations 2
Failure Rate P (0.1%)