VPG Foil Resistors Y006240K0000T0L
Part No.:
Y006240K0000T0L
Datasheet:
Chuangxin CloudY006240K0000T0L.pdf
Description:
RES 40K OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Resistance:
40 kOhms
Tolerance:
±0.01%
Power (Watts):
0.6W
Temperature Coefficient:
±1ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max):
0.336" (8.53mm)
Datasheet:
1. How to order Y006240K0000T0L on Chuangxin Cloud?
3. Are the Y006240K0000T0L price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Y006240K0000T0L?
Image Y006240K0000T0L
Part Number Y006240K0000T0L
Product Status Active
Resistance 40 kOhms
Tolerance ±0.01%
Power (Watts) 0.6W
Composition Metal Foil
Features Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient ±1ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max) 0.336" (8.53mm)