VPG Foil Resistors Y006071R6400B0L
Part No.:
Y006071R6400B0L
Datasheet:
Chuangxin CloudY006071R6400B0L.pdf
Description:
RES 71.64 OHM 1/4W 0.1% AXIAL
Resistance:
71.64 Ohms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient:
±8ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.260" Dia x 0.356" L (6.60mm x 9.04mm)
Datasheet:
1. How to order Y006071R6400B0L on Chuangxin Cloud?
3. Are the Y006071R6400B0L price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Y006071R6400B0L?
Image Y006071R6400B0L
Part Number Y006071R6400B0L
Product Status Active
Resistance 71.64 Ohms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Metal Foil
Features Non-Inductive
Temperature Coefficient ±8ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.260" Dia x 0.356" L (6.60mm x 9.04mm)