VPG Foil Resistors Y00605K90000B0L
Part No.:
Y00605K90000B0L
Datasheet:
Chuangxin CloudY00605K90000B0L.pdf
Description:
VTA56V4 5K90000 0.1%
Series:
VMTA55
Resistance:
5.9 kOhms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient:
±5ppm/°C
Size / Dimension:
0.260" Dia x 0.356" L (6.60mm x 9.04mm)
Datasheet:
1. How to order Y00605K90000B0L on Chuangxin Cloud?
3. Are the Y00605K90000B0L price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Y00605K90000B0L?
Image Y00605K90000B0L
Part Number Y00605K90000B0L
Manufacturer VPG Foil Resistors
Series VMTA55
Packaging Bulk
Product Status Active
Resistance 5.9 kOhms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Metal Foil
Features Non-Inductive
Temperature Coefficient ±5ppm/°C
Operating Temperature -
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.260" Dia x 0.356" L (6.60mm x 9.04mm)