VPG Foil Resistors Y00602K50000T0L
Part No.:
Y00602K50000T0L
Datasheet:
Chuangxin CloudY00602K50000T0L.pdf
Description:
RES 2.5K OHM 1/4W 0.01% AXIAL
Resistance:
2.5 kOhms
Tolerance:
±0.01%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient:
±8ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.260" Dia x 0.356" L (6.60mm x 9.04mm)
Datasheet:
1. How to order Y00602K50000T0L on Chuangxin Cloud?
3. Are the Y00602K50000T0L price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Y00602K50000T0L?
Image Y00602K50000T0L
Part Number Y00602K50000T0L
Product Status Active
Resistance 2.5 kOhms
Tolerance ±0.01%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Metal Foil
Features Non-Inductive
Temperature Coefficient ±8ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.260" Dia x 0.356" L (6.60mm x 9.04mm)